Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fundacja Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca Oddział Śląski, non-profit, będąca organizacją pożytku publicznego

Myszków: o zdrowiu od czterech lat

19.08.2011, Kluby zdrowia

Pani Irena Biała z Myszkowa kieruje lokalną filią Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Wiele lat temu wymarzyła sobie, by w jej mieście ludzie chcący zdrowo żyć mogli z pierwszej ręki – od fachowców dowiedzieć się, na czym polega zdrowy styl życia i poznać zasady profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Jej marzenie realizuje się już od ponad czterech lat.

– Zapadła mi w pamięć maksyma „Losy narodów zależą od sposobów ich odżywiania się”, francuskiego prawnika i pisarza, autora słynnej Fizjologii smaku Anthelme Brillat-Savarin oraz chińskie przysłowie „Jeśli nie znasz ojca choroby – zła dieta jest jej matką” – opowiada pani Irena.

Całe swoje życie zawodowe była społecznikiem. Pracowała w ZHP, ZNP, AA… Lansuje zasadę, że lepiej jest się zużyć niż zardzewieć. Widziała na Śląsku Cieszyńskim, m.in. w Skoczowie, zajęcia klubów zdrowia, i postanowiła zaszczepić podobną ideę na lokalnym gruncie.

– W kwietniu 2007 roku udało mi się zorganizować pierwsze spotkanie z cyklu „O zdrowiu w Myszkowie”, na którym lekarz medycyny, dr Stanisław Giza przekonywał ,,Od osteoporozy uciekaj na własnych nogach” – wspomina. – To dzięki jednej z moich uczennic, Beacie, która obecnie, podobnie jak jej tato, jest lekarzem. Pomogła mi przekonać wielu swoich kolegów po fachu do przeprowadzenia bezpłatnych prelekcji z dziedziny profilaktyki zdrowotnej. Tę pasję związaną z propagowaniem zdrowego stylu życia realizuję nie dysponując żadnymi dotacjami! – dodaje pani Irena.

Następne spotkanie poświęcone było ważnemu i trudnemu tematowi – profilaktyce raka piersi. I tak do chwili obecnej odbyły się już 22 programy dla mieszkańców Myszkowa. W zajęciach prowadzonych w pomieszczeniach miejskiego domu kultury wzięło udział: ośmiu lekarzy, dwu doktorów nauk medycznych, dyrektor szpitala, psycholog, jeden naturoterapeuta oraz Irena Biała, pomysłodawczyni przedsięwzięcia. Wielokrotnie gościł też w Myszkowie Andrzej Bolesta, pastor i promotor zdrowia z Częstochowy.

Każdy program z cyklu „O zdrowiu w Myszkowie” wzbogacony był prezentacją multimedialną i składał się z czterech części:

– prelekcji głównej, zwykle lekarza. Tu pojawiały się kwestie m.in. profilaktyki cukrzycy, nowotworów, osteoporozy, depresji, reumatyzmu, nadciśnienia, choroby wrzodowej,

– prelekcji promotora zdrowia. Promotorzy podjęli wiele interesujących tematów, m.in. modne sposoby odżywiania, wegetarianizm, zatrucie środowiska i GMO, piramida zdrowia, zdrowie na talerzu, naturalne witaminy i minerały a suplementy.

– porad żywieniowych

– degustacji zdrowej żywności.

Szefowa myszkowskiej filii ChSCh dbała, by dotrzeć z informacją o spotkaniach do jak największego grona mieszkańców. Informacja o programach zamieszczana była w lokalnych gazetach, takich jak ,,Kurier Jurajski” i „Gazeta Myszkowska” oraz na plakatach umieszczanych w sklepach i aptekach.

Każda osoba ceniąca zdrowy styl życia mogła uczestniczyć w programach.

Ostatnia prelekcja, pt. Zielone złoto – pożywienie i lekarstwo, odbyła się 6 czerwca 2011 r. (foto). Mimo iż organizatorzy chcą inicjatywę kontynuować, ostatnio pojawiły się pewne przeszkody, w tym między innymi bariera finansowa związana z wynajmem sali. Jednak pani Irena, mimo przeciwności, nie poddaje się i szuka sponsora. W końcu nie takie trudności udawało się już przezwyciężać…
 
Jeśli chcesz pomóc prowadzić opisywany projekt, zasil konto filii w Myszkowie.

Czytaj więcej o inicjatywach prozdrowotnych realizowanych przez ChSCh.

Złóż dar na działalność statutową ChSCh.

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
ul. Elektryków 6
43-603 Jaworzno

Nr konta bankowego:
31 2030 0045 1110 0000 0270 6720

Tel.: (+48) 22 34 99 935
E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij